Czy Polsce potrzeba aż tyle złota?

NBP, złoto
Narodowy Bank Polski (NBP) nie zwalnia i staje się największym nabywcą złota w trzecim kwartale br. według Światowej Rady Złota. Natomiast z kalkulacji firmy Tavex wynika, że obecne rezerwy złota NBP wynoszą 427 ton, stanowiąc 17,73% udziału w całości aktywów rezerwowych. Tym samym brakuje nam niecałych 3% do zrealizowania dawno zapowiedzianego planu. Dlaczego NBP tak aktywnie inwestuje w złoto? Czy to strategiczna decyzja na czas globalnej niepewności?

Banki a złoto

Narodowy Bank Polski zaskakuje na rynku złota. Według danych firmy Tavex, polskie rezerwy złota wzrosły w październiku do 427 ton, co oznacza zakup niemal 7,5 tony tego cennego kruszcu w ciągu jednego miesiąca. To znaczący krok, szczególnie w kontekście globalnego spowolnienia zakupów złota przez banki centralne.

Jak wynika z raportu Światowej Rady Złota (WGC), w III kwartale 2024 roku popyt na złoto ze strony banków centralnych wyniósł 186,2 tony, co stanowi aż 49% spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy zakupy osiągnęły poziom niemal 364 ton. Polska zdaje się jednak wyłamywać z tego trendu, konsekwentnie budując swoje rezerwy.

Warto jednak wiedzieć, że procentowy spadek w przypadku zakupu złota przez banki centralne, choć wygląda spektakularnie, pojawia się z uwagi na relatywnie wysoki punkt odniesienia, czyli rekordowych ostatnich dwóch lat. Ponadto, jak wskazuje Światowa Rada Złota – na podstawie oświadczeń niektórych banków centralnych – powodem spowolnienia był również gwałtowny wzrost cen złota od marca br.

W obliczu tych informacji, a także prowadzonej przez NBP kampanii, wiele osób może się zastanawiać, dlaczego wciąż kupujemy złoto i po co nam tyle kruszcu? Jedną z odpowiedzi może być fakt, że zakupy te podyktowane są wzmocnieniem postrzegania stabilności finansowej Polski, natomiast relatywnie duże ilości w stosunku do innych krajów wynikają z naszego, geograficznego położenia i tlących się za naszą wschodnią granicą ryzyk geopolitycznych. Warto pamiętać, że złoto to nie tylko zabezpieczenie, ale i kluczowy element budowania zaufania na arenie międzynarodowej. 

Pomimo procentowych spadków i spowolnienia widać już gołym okiem, że gdy dołożymy jeszcze IV kwartał, ten rok i tak będzie bardzo udany ma tle historycznej średniej i wciąż można mówić o sporym zainteresowaniu kruszcem ze strony banków centralnych, wśród których zakupowy prym wiódł w III kwartale nie kto inny, jak Narodowy Bank Polski – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex. 

Polska blisko celu – złoto wciąż w centrum uwagi NBP

Światowy wyścig po złoto trwa, a Polska konsekwentnie zaznacza w nim swoją obecność. Prezes Narodowego Banku Polskiego od lat podkreśla potrzebę zwiększenia udziału złota w krajowych rezerwach walutowych do poziomu 20%. Po październikowych zakupach ten wskaźnik wynosi już niemal 18%, co oznacza, że realizacja ambitnego planu jest na wyciągnięcie ręki.

Czy Polska zdecyduje się kontynuować zakupy po osiągnięciu wyznaczonego celu? Na to pytanie odpowiedź poznamy w przyszłości. Jednak jedno jest pewne – mimo imponujących wyników do światowej czołówki jeszcze daleka droga. Dla porównania, Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy posiadają odpowiednio 8,133.46 tony, 3,351.53 tony i 2,451.84 tony złota w swoich rezerwach.

Pomimo ostatnich spadków cen, złoto monetarne pozostaje kluczowym elementem dywersyfikacji rezerw walutowych na całym świecie. Globalny popyt na ten kruszec sprawia, że jest jednym z najbardziej pożądanych aktywów, o które rywalizują państwa na wszystkich kontynentach. W obecnych czasach geopolitycznych napięć, złoto staje się gwarantem bezpieczeństwa finansowego dla wielu krajów – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Polska strategia zakupów złota to nie tylko krok w stronę większej stabilności finansowej, ale również sygnał, że nasz kraj traktuje bezpieczeństwo gospodarcze priorytetowo. W obliczu zmieniającego się krajobrazu globalnej ekonomii i polityki, złoto niezmiennie pozostaje symbolem wartości i gwarancją stabilności – podsumowuje.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.

Powiązane tagi: Złoto Cena złota