Niskie stopy procentowe przyspieszają inwestycje w Europie

Inwestowanie
Rynek nieruchomości w Polsce notuje mniej transakcji w tym roku, choć ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach wciąż rosną. Tymczasem w Europie inwestycje w nieruchomości ożywają po obniżce stóp procentowych przez EBC. Czy w Polsce czeka nas podobny scenariusz? – Wydaje się, że zastój na rynku polskim wiązał się z niewiadomą dotyczącą kredytów. Inwestycje w nieruchomości cieszą się u nas ogromnym zaufaniem, a niższe stopy napędzają inwestycje – podkreśla Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji.

Rada Polityki Pieniężnej na razie nie obniża stóp procentowych w Polsce, rynek spodziewa się obniżek dopiero w 2025 roku. Za to Europejski Bank Centralny rozpoczął obniżki stóp, podobnie jak amerykański bank centralny. Ruchy obu banków nie pozostają bez wpływu na Polskę.

Niższe stopy w USA mają wpływ na Polskę

– Jeśli ktoś uważa, że niższe stopy w Stanach Zjednoczonych nie mają na nas wpływu, jest w błędzie. Przy niższych stopach procentowych w USA możemy bowiem spodziewać się, że kapitał zacznie płynąć na rynki wschodzące i rynki rozwinięte, do których zalicza się Polskę. Oczywiście to w pierwszej kolejności przełoży się na giełdę i zainteresowanie akcjami, ale nie zdziwiłbym się, jeśli fundusze zaczną rozglądać się za inwestycjami na rynku nieruchomości – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Zwraca także uwagę na inną korelację. – Nie wykluczałbym, że ostra ścieżka obniżek stóp przez FED wymusić może także obniżkę stóp w Polsce, szczególnie jeśli dolar będzie mocno spadał. Na razie tego nie widzimy, ale wciąż jesteśmy na początku serii obniżek amerykańskich stóp – mówi Jodko.

Coraz droższe nieruchomości w Europie

W Polsce - nawet przy spadkach - ceny na rynku mieszkaniowym na przykład rosną. W Europie analitycy spodziewają się zwiększonego popytu na nieruchomości mieszkaniowe i logistyczne – po okresie dużej niestabilności.

– Obniżki stóp procentowych w strefie euro przełożyły się na to, że ceny nieruchomości w Europie zaczynają rosnąć. Ten rynek przeżywał załamanie inwestycji od 2022 roku. Niższe stopy to zawsze bodziec do inwestycji, w końcu kredyty okazują się tańsze, zwiększa się więc popyt. To w końcu taki sektor, który jest w dużym stopniu zależny od dostępności kapitału, więc niższe koszty pożyczek zmniejszą presję na inwestorów – wylicza Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Potwierdzają to dane w badaniu przeprowadzonym przez hiszpański BNP Paribas REIM, pokazujący, że na europejskim rynku zmienia się trend i mamy do czynienia ze wzrostem cen nieruchomości oraz spadkiem stóp kapitalizacji.

– W Europie rynek oczekuje serii obniżek aż do końca 2025 roku. Poza tym, jeśli komunikacja i polityka EBC zacznie być zbieżna z oczekiwaniami rynku, łatwiejsze stanie się dostosowywanie kosztów finansowania. Spodziewam się też, że rynek europejski stanie się znacznie bardziej konkurencyjny dla inwestorów, szczególnie biorąc pod uwagę nieruchomości uznawane za najlepsze, co będzie miało znaczący wpływ na ceny – przekonuje Jodko.

– Analizy rynku potwierdzają, że wśród różnych rodzajów aktywów nieruchomości mieszkaniowe zyskują na popularności i w Europie są w tej chwili głównym przedmiotem zainteresowania inwestorów. W krajach takich jak Hiszpania inwestycje w tym sektorze cieszą się taką popularnością, że mamy do czynienia z wysokim popytem i niedoborem podaży. Z kolei sektor nieruchomości przemysłowych i logistycznych utrzymuje swoją wysoką dynamikę i jest wciąż bardzo dobrą opcją dla inwestorów – podsumowuje Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Dowodem na to są dane po pierwszych sześciu miesiącach roku, gdzie globalne inwestycje w segmencie nieruchomości przemysłowych i logistycznych osiągnęły poziom 70 mld euro, przy wzroście o 9 proc. w porównaniu do średniej z lat 2015-2019.

Źródło: RRJ Group
Powiązane tagi: Inwestycje